Sõru<br />Jazz

Sõru Jazz 2019 esinesid:

Teisi- ja kolmapäeval, 11. ja 12. juunil Käina Kultuurikeskuses

19:00
Guido Kanguri ja Mingo Rajandi teatraalne kohtumine.

Guido Kanguri ja Mingo Rajandi teatraalne kohtumine

 

Sõru jazzi raames toimub ka teatrietendus, kuis muidu, kui korraldaja ja jazzisõber Guido Kangur on näitleja! Muusiku elust jutustav monotükk sobib muusikafestivali raamesse nagu rusikas silmaauku! Õigem oleks seekord öelda vist…nagu kontrabass orkestriauku!

Kuigi, ka rusikaid näidatakse, sest tükk on tekstiliselt täis teravusi ning tundliku loojanatuuri tujusid. Patrick Süskindi menunäidendit “Kontrabass” mängitakse üle maailma, see võlub peene inimpsühholoogiaga ning huumorika tekstiga. Ning Rein Oja lavastuses ei ole kibestunud orkestrandist kontrabassist laval siiski päris üksi. Tema toas…või siis unistustes on ka muusa! Originaalidees unistab kontrabassist küll noorest sopranist, kuid seekord kehastab muusat reaalne kontrabassimängija, värvikas natuur ning mehe mõtetele-tunnetele tormiliselt reageeriv naine, keda kehastab Mingo Rajandi. Ja nii hakkab etendus elama veel tekstist eraldi olevat, muusikalist elu ning monoloogist saab tegelikkuses dialoog.

Teatrikriitik Pille-Riin Purje kirjutab: “Kanguri ja Rajandi partnerlus lavastuse teljeks, sedakaudu ärkab ellu, saab tõeliseks peategelaseks muusika. Kaasakiskuvad ja tundlikud on eriilmelised kontrabassihelid Rajandi interpretatsioonis, tähistagu need tänavamüra või mehe varjatud meeleolusid, olgu konkreetsed heliteosed või spontaanselt vallanduvad improvisatsioonid. Ülimalt põnev on jälgida pilkude dialooge ja duelle mehe ja muusa vahel.”

On omamoodi muhe, et peategelasest klassikaline muusik kirub üle kõige jazzmuusikat, pidades seda üheks jõledamaks loodud stiilide seas. Teades taustu, kuidas tegelikkuses näitleja jazzi armastab ning ta kõrval laval on samuti improviseeriv muusik, muutub esialgne tekst seda humoorikamaks. Seda enam, kui vastuvõtva publiku seas on samuti jazziarmastajaid, kes neid tonaalsusi hästi tajuvad. Mis juhtub, kui näitleja kohtub laval muusikuga, kuidas kõlab kokku nende duo? Saate Sõru jazzile tulles teada!

 

P. Süskind “Kontrabass”

Lavastaja Rein Oja
Kunstnik Jaanus Vahtra
Muusikaline kujundaja Mingo Rajandi
Tõlkinud Helgi Loik
Osades Guido Kangur ja Mingo Rajandi

Esietendus 25. jaanuaril 2019 väikses saalis.

Etendus on ilma vaheajata ning kestab 1 tund ja 45 minutit.

Etenduse piletid hindadega 16€ ja 20€ on müügil teatri kassas ja kodulehel. Sõru Jazzi festivalipass etendusel ei kehti.

 

Neljapäeval, 13. juunil Orjaku külamajas

20:00
Liis ja Jaak Lutsoja, Mihkel Mäekalle – põnevalt läbipõimunud.

Liis ja Jaak Lutsoja, Mihkel Mäekalle – põnevalt läbipõimunud

 

Trio, mille moodustavad Jaak Lutsoja, Liis Lutsoja ning Mihkel Mäekalle on põnev ning omanäoline koosseis, kus kõlavärve tekitavad kaks akordionit ja viiul. Kaks akordionit moodustavad tämbriliselt võimsa duo. Mihkel esindab naturaalset pillitooni. Jaak kasutab põnevate helide saavutamiseks lisaks ka elektroonikat. Sinna juurde põimitakse Liisi äratuntavalt põnev ning isikupärane viiulikäsitlus. Repertuaari moodustavad omaloomingulised palad ning teiste autorite looming esitajate seades. Stiililiselt rändavad nad kontserdi jooksul läbi pika teekonna – alustades traditsioonaalsema viiuli- ning akordionimuusikaga nagu näiteks prantsuse valsid ning argentiina tangod, sealt liigutakse edasi modernsema jazzi ning maailmamuusika juurde.

Kõik trio liikmed esindavad erinevaid generatsioone ning toovad koosseisu üheltpoolt kaasa oma virtuoosseid tehnikaid ja kaua lihvitud kogemusi ning teiselt poolt nooruslikku värskust ja energiat. Kolmekesi on nad justkui üksteisega läbi põimunud – Jaak on olnud Mihkli pikaaegne õpetaja ning inimene, kes tõi Mihkli rütmimuusika-akordioni juurde. Hetkel on Mihkli juhendajaks Liis. Liis on jällegi omakorda Jaagu tütar ning koos on isa ja tütar mänginud aktiivselt juba viimased paar aastat. Oli vaid aja küsimus, millal nad kõik koos midagi ette võtavad.

© Terje Atonen © Terje Atonen

Jaak Lutsoja on eesti üks tuntumaid akordionimängijaid ning pedagooge. Tema suurepärast akordionimängutehnikat ning unikaalset mängustiili väärtustatakse nii siin- kui ka sealpool piiri. Ta tunneb end mugavalt nii jazzis, klassikalises- ning maailmamuusikas kui ka vabaimprovisatsioonis. Jaak on salvestanud ka mitmeid CD-sid ning tema sooloalbum “Contrarian Grooving” on valitud kaks korda Euroopa Jazziraadio nädala parimaks plaadiks.

Liis Lutsoja on Eesti üks väga väheseid rütmimuusika-viiuldajaid. Ta on õppinud 3 aastat Prantsusmaal maailma ühe legendaarseima jazzviiuldaja Didier Lockwood’i käe all. Kuigi tema instrument on ajalooliselt ning loomu poolest väga klassikaline pill, tunneb Liis ennast mugavalt väga erinevates rütmimuusika stiilides alustades traditsioonalsest jazzist lõpetades rock- fusioniga.

Mihkel Mäekalle on 16-aastane andekas ja töökas muusik, kes on lõpetanud Saue Muusikakooli rütmimuusika osakonna, õppides Jaak Lutsoja ning meie seast lahkunud Iljo Tominga käe all. Ta on hakkamist ning energiat täis noormees, kelle suur soov on saada väga heaks muusikuks ning näidata, et akordion on äärmiselt põnev instrument, millel on palju rohkem võimalusi kui ainult külapidudel lõkke ääres mängimine.

Tulge avastama erilisi kõlavärve ja värskust muusikas!

 

Koosseis:

Liis Lutsoja – viiul
Jaak Lutsoja – akordion, elektroonika
Mihkel Mäekalle – akordion

21:30
Raul ja Carlos Ukareda – isa ja poja teineteisemõistmine.

Raul ja Carlos Ukareda – isa ja poja teineteisemõistmine

 

Carlos Ukareda on stiilne noor laulja, kitarrist ja laulukirjutaja, kes äratas publikus suuremat tähelepanu ikka televisiooni kaudu. YouTubes coveritega alustanud Carlos sai laialdasemalt tuntuks kui üks ,,Eesti otsib superstaari” finalistidest. Carlos on muusikaga tegelenud kogu oma elu – laulmisega on ta tõsisemalt tegelenud umbes 6 aastat, kitarri õppinud 11 aastat. Vaatamata veel üürikesele karjäärile on Carlos jõudnud esineda mitmete Eesti artistidega, Hardi Volmerist kuni Koit Toomeni. Loomulikult on Carlose muusikalist käekäiku nii kaudselt kui otseselt kujundanud ka tema tuntud bluusikitarristist isa, Raul Ukareda. Muusikust isa on pojale jaganud ajatuid väärtusi nii muusikas kui elus üldse. Muusika on vastutus nagu meie järeltulijadki. Kui need kaks vastutust õnnestub säravalt ühendada, on tulemus seda rõõmustavam. Carlose puhul on paljude meelest tegemist Eesti muusika suure tulevikulootusega – noormehe stiilsus ning siirus on juba hea võti õnnestumiseks.

Sõru Jazzil tulevad esitusele nii Carlose kui Rauli lood, sekka ka laenatud lemmikuid. Kindlasti puhutakse ka juttu maast ja ilmast ja sellest kuidas Ukaredad üldse muusikat ja elu mõistavad. Kodusoojust kitarrihelide saatel!

 

Koosseis:

Raul Ukareda – kitarr
Carlos Ukareda – kitarr

 

Ukaredad

 

Reedel, 14. juunil Sõru sadama paadikuuris

17:00
Kruglov-Sooäär kvartett – Jazz ja Tšaikovski!

Kruglov-Sooäär kvartett – Jazz ja Tšaikovski!

 

Saksofonist Aleksei Kruglov on üks tuntumaid Moskva jazzmuusikuid ning Jaak Sooäär, Mihkel Mälgand ja Tanel Ruben Eesti jazzisõbrale tutvustamist ei vaja. Kvartett loodi 2010. aasta aprillis ja juba esimestest esinemistest alates tekkis muusikute vahel äratundmine. Nende esimese albumi “Karate” andis välja Briti mainekas plaadifirma Leo Records. Ansambli muusikaline ampluaa on lai – omaloomingustest paladest vene klassikani.

© Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com © Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com

Kvartett on korduvalt esinenud Venemaal, USA-s, Hiinas, Prantsusmaal, Eestis ja Soomes ning rõõmustanud paljude jazzifestivalide, sealhulgas ka Jazzkaare kuulajaid. Teise albumi “Sea Colours” andis 2012. aastal välja vene plaadifirma SoLyd Records. Muusikute kolmas album “The Mighty Five” koosneb tervenisti 19. sajandi vene heliloojate rühmituse „Võimas Rühm“ liikmete Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Borodini ja Balakirevi meistriteostest. „Nende tuntud teoste harmooniad ja vormid on väga inspireeriv materjal jazziimprovisatsiooni jaoks – algupäraselt väga tugevad meloodiad, olgu siis tegu Mussorgski paladega tsüklist „Pildid näituselt“ või Borodini ooperi „Vürst Igor“ muusikaga, kõlavad väga hästi ka tänapäevase heli kontekstis“, kinnitab ansambli eestvedaja ja kitarrist Jaak Sooäär. Albumi andis välja vene plaadifirma Art Beat ning see valiti 2014. aasta detsembris Euroopa jazzi edetabelisse.

2019. aastal on kvartetil kavas jätkata vene klassikalise muusika radadel. Plaadifirma Art Beat on neilt tellinud uue kava Pjotr Tšaikovski muusikaga, mida Sõru Jazzil kuulda saabki.

 

Koosseis:

Aleksei Kruglov – saksofonid
Jaak Sooäär – kitarr
Mihkel Mälgand – bass
Tanel Ruben – trummid

 

18:30
Maarja-Liis Ilus esmakordselt Sõru Jazzil!

Maarja-Liis Ilus esmakordselt Sõru Jazzil!

 

Maarja-Liis Ilus on vaieldamatult Eesti popmuusika kogenuim naislaulja. Oleme jälginud tema esitusi ja arenguid juba lauljatari lapsepõlvest peale, armsa olemise ja hella häälega “õnneseenest” on kasvanud isikupärane ja särav artist, kelles on ometi siiani alles ka killuke seda lapselikult puhast häält ja lihtsat olemist. Olles tegelenud laulmisega üle kolmekümne aasta, on Maarja-Liis jõudnud esindada Eestit kaks korda Eurovisoonil, tal on rahvusvahelise lava kogemus ning tuhandeid esinemisi Eestis. Sellise kogemuspagasiga laulja ei väärata laval kordagi, vaid juhatab enesekindlalt ka kaasmuusikuid laval.

© Kalle Veesaar © Kalle Veesaar

Jäänud truuks popmuusikale, esitades celinedioniliku diivalikkusega oma tuntuks saanud repertuaari, põikab ta ometi vahel ka jazzimaastikele, toetudes suurepärastele jazzmuusikutele. Nii võib vahel kuulda kõlapilti muutnud poplaule jazzilikus esituses. Sõrul on tema saatjateks ja kaasakiskuvate pop-palade seadjateks Joel-Rasmus Remmel, Marek Talts, Mihkel Mälgand ja Ahto Abner – eesti jazzmuusikute koorekiht. Esitusele tulevad läbi aegade vastupidanud laulud – Kuldne põld, Oma laulu ei leia ma üles, Lumevärv, Tants kestab veel, Homme, Suudlus läbi jäätunud klaasi… Kuulda saab nii ballaade kui hoogsamaid palasid. Popi ja jazzi kohtumine tõotab ikka heakõlalist tulemust, kui esitajateks oma ala parimad.

 

Kooseis:

Maarja-Liis Ilus – vokaal
Marek Talts – kitarr
Joel-Rasmus Remmel – klahvpillid
Mihkel Mälgand – bass
Ahto Abner – trummid

www.maarja.ee

20:00
Joel Remmel Trio – terav ja õrn samas.

Joel Remmel Trio – terav ja õrn samas

 

Joel Remmel Trio esitleb oma vastvalminud, järjekorras juba neljandat albumit “Sharp”. Pealkiri, mis viitab teravusele ent trio dünaamilist diapasooni ning emotsionaalset mahutavust arvestades on kindlasti tulvil ka õrnuse erinevatest väljendustest. Kaheksa uut lugu, kõik ansambli eestvedaja Joel Remmeli sulest, on viimase aastaga omandanud kõlapildi, mis on varasemate albumitega võrreldes küll äratuntav ent siiski samas uuekõlaline. Lisaks põhjamaiselt kargele tunnetusele on lisandunud omajagu energiat, mis kodu- ja välismaistelt kontsertreisidelt kaasa haaratuna on kenasti ka muusikas kuuldav. Kõlapildi poolest on trio liikunud algse skandinaavialiku rõhuasetuse juurest üha enam traditsioonilise jazzi suunas. Neid mõjutusi kuuleb ka uue plaadi kompositsioonides. Värske loomingu ühtseks albumiks sidumiseks andis tõuke Jaapani plaadifirma Atelier Sawano, kes on levitanud ka ansambli varasemaid plaate. (Sel plaadil on trio rõõm koos musitseerida Soome ühe hinnatuima trompetimängija Jukka Eskolaga, kes külalisena plaadil üles astub. Mahe ja maitsekas toon ning mitmekesised fraasid sulanduvad Joeli loomingu ja trio kõlapildiga imeliselt kokku.)

Kümmekond aastat Eesti jazzielu rikastanud pianist Joel-Rasmus Remmel on omanimelist triot vedanud juba 8 aastat. Ansambel on lisaks arvukatele ringreisidele kodumaal jõudnud esinema muuhulgas ka Inglismaale, Šveitsi, Saksamaale, Horvaatiasse, Rootsi, Soome, Venemaale ja Hiina. Kõik kolm seni ilmunud albumit on leidnud väga positiivset vastukaja ka Jaapanis.

© Sohvi Viik © Sohvi Viik

Omanimelise trio kõrval on Joel väga hinnatud ansamblipartner paljudele Eesti ja ka välismaistele artistidele, ta on osalenud arvukate heliplaatide salvestamisel ning olnud lisaks jazzimaastikel tegutsemisele hinnatud ka popansamblite pianist. 2011. aastal pälvis Joel Jazzkaare poolt välja antava auhinna “Noor jazzitalent”. 2013. aasta sügisel tuuritas ta European Jazz Orchestra koosseisus, andes üle Euroopa 10 kontserti, mille salvestusest ilmus 2014. aastal ka heliplaat.

Lisaks Joelile kuuleb trios musitseerimas noorema generatsiooni ärksamaid tegijaid – Heikko Remmel kontrabassil ja trio uuema liikmena Ramuel Tafenau trummidel. Heikko Remmel on vaatamata oma noorusele juba üks hinnatumaid bassimängijaid nii Eestis kui ka Soomes. Sibeliuse Akadeemia jazzosakonnas õppides ja sealsete muusikutega lava jagades on ta mänginud end üheks nõutumaks ansamblipartneriks. Koostöö Soome hinnatud jazzmuusikute Jussi Lehtoneni, Jukkis Uotila, Mikko “Gunu” Karjalaineni ja mitmete teistega on olnud ka eestlaste ja põhjanaabrite jazzielu kokkusiduvaks aspektiks. Ka kodumaal on Heikko ülitundlik kontrabassimäng inspireerivaks osaks paljudes koostööprojektides. 2016. aastal pälvis Heikko Jazzkaare poolt välja antava auhinna “Noor jazzitalent”.

Ramuel Tafenau on teist põlve innukas muusik, kelle žanrispekter on samuti väga lai. Särava trummimänguga on ta end lühikese ajaga mänginud paljude koosseisude põhitrummariks. Isa Raivo Tafenauga on Ramuel lava jagades võrdväärne partner, hoides nõudlikus koosseisus terviklikku pilti kenasti omal kohal. Koostöö paljude tuntud jazz- ja poptegijatega on andnud nii kogemust kui tunnustust. Ramuel kirjutab ka ise põnevat muusikat ning on hetkel töötamas oma esimese autoriplaadi kallal.

Joel Remmeli trio loomingul on alati olnud lisaks filigraansele esitusele ka kõrgem mõõde – tihti saab trio inspiratsiooni vaimulikust muusikast, mida põimib originaalloomingu ja jazzstandardite vahele, meeldetuletuseks meie vaimu ja hingemaailma rikastamise, puhastamise vajadusest.

 

Koosseis:

Joel Remmel – klaver
Heikko Remmel – kontrabass
Ramuel Tafenau – trummid

 

21:30
JT Conception – külluslik gruuvielamus!

JT Conception – külluslik gruuvielamus!

 

JT Conception (endine Trump Conception) on Janno Trumpi loomingut esitav jazzi, funki, jazzroki ja maailmamuusika piirimail mängiv 10-liikmeline gruuviorkester. Bändi kutsus ta kokku 2015.a kevadel ning tänaseks on nad välja andnud 2 plaati: “One” (2016) ja “Wait For It” (2017). Oma täidlase bigbändiliku kõla ja intensiivse muusikalise energia poolest peetakse kollektiivi hetkel üheks kõige võimsamaks nooreks tulijaks Baltikumi jazzis ning nad on viimased kolm aastat Jazzkaare korraldatud jazziauhindadel olnud nomineeritud “Aasta Jazzansambli“ tiitlile.

© Renee Altrov © Renee Altrov

Bändiliider, lugude autor ja seadja Trump peab ise oma kõige suuremaks armastuseks gospelmuusikat. Gospelis seda rütmi ja bluusi juba jagub, see on muusikaline allikas, millest saab lõputult ammutada, nii rütmilises, harmoonilises kui hingelises ning loomulikult ka kehalises plaanis. Sest on ju rütmimuusika vägagi kehaline muusika! Eeskujudest kostub JT Conceptioni muusikas mõjutusi nii Weather Report’ist, Tower Of Power’ist, Earth Wind And Fire’ist, 70ndate jazz- ja discofunk’ist üldiselt. Bändis mängivad noorema põlvkonna ägedaimad muusikud, nende nauding koosmusitseerimisest on kuuldav soolodes ning ühisenergia laval nakatab ka vaoshoituma kuulaja. Janno Trumbi kontseptsioon mängida rhythm&blues põhjamaalase hinge töötab, sest muusik ise sügavalt usub sellesse, mida teeb!
JT Conception on oma tegevusaastatel esinenud rohketel jazzifestivalidel nii Eestis kui väljaspool: Jazzkaar, Sillamäe Jazz Times, Saulkrasti Jazz Festival, Klaipeda Jazz Festival ja Riia World Jazz Festival.

Kõik, kelle veres voolab gruuvi, olge kohal!

 

Koosseis:

Janno Trump – basskitarrid
Madis Muul – klahvpillid
Pent Järve – kitarr
Dmitri Nikolajevski – trummid
Madis Katkosilt – perkussioon
Danel Aljo – tenorsaksofon
Keio Vutt – baritonsaksofon
Allan Järve – trompet
Jason Hunter – trompet
Johannes Kiik – tromboon

 

23:00
Dance-O-Phones – parim peo- ja pulmabänd!

Dance-O-Phones – parim peo- ja pulmabänd!

 

Just nii reklaamivad noored uljad muusikud end oma koduleheküljel ise – parim peo- ja pulmabänd! Te ei pruugi Sõru jazzil abielluda (samas, miks mitte, kui leidub sobiv partner ning üks on selge – sõbralikumat seltskonda te ei leia!), aga ühe tantsupeo tõmbab Dance-O-Phones igatahes käima! Ansambli eesmärk pole kõrgem kunst, pigem kõrgem lust! Seda muusikat tehakse rõõmuga ja professionaalselt, noortes muusikutes on energiat ja naudingut mõnusast minekust. Nende silmad säravad ja rütmid gruuvivad ja selles suhtes eristuvad nad suuresti enamikest eesti peobändidest.

© Madis Reimund © Madis Reimund

Tantsutelefonides on särtsu ja stiili! Menüüs on nii poppi, rock’n’roll’i, diskot, tuntud kaasakiskuvaid palasid nii välismaa kui Eesti popmuusikast. Kuueliikmelise tantsuansambli solistiks on Estonian Voices’ist tuttav Mirjam Dede, kelle mahe tämber ja naiselik olek annavad omakorda inspiratsiooni noortele pillimeestele taustal. Arvestades, et kõik muusikud on haritud ka jazzi vallas, võib kindlasti loota ka nakatavatele soolodele ning kvaliteetsele kooskõlale. Mugavad kingad jalga ja Sõru jazzi tantsuklubi ootab!

 

Koosseis:

Mirjam Dede – vokaal
Lauri Kadalipp – saksofon, taustvokaal
Mihkel Pilt – kitarr, taustvokaal
Markus Lattikas – klahvpillid
Roland Jairus – basskitarr, kontrabass
Elvis Jakobson – trummid, taustvokaal

 

Laupäeval, 15. juunil Sõru sadama paadikuuris

16:00
Mairo Marjamaa kvartett – vendluse nimel!

Mairo Marjamaa kvartett – vendluse nimel!

 

“Kui meil oleks rääkida lugu, kuid sõnadest jääb väheks…Kui me sooviksime mängida pala, kuid helikõrgused ja rütmid ei ole piisavad…”, süvamõtiskleb saksofonist Mairo Marjamaa oma ansamblit ja muusikat kirjeldada püüdes. Kõike ei olegi võimalik lõpuni sõnadesse panna, aga muusikasse võib juba oluliselt enam, kui olla oskuslik muusik. Marjamaa valitud ansamblikaaslased seda kahtlemata on.

Mairo

Mairo Marjamaa kvarteti muusika ja sõnum ühendab endas filosoofilise ja muusikalise, proovides vastata helilooja küsimustele eksistentsi kohta, jutustada argipäeva rõõmudest ja muredest ning tuua kuulajani tänulikkuse muusikast, mis kõiki ansambli liikmeid väga tihedalt seob. Mairo Marjamaa iseloomustab kooslust nõnda: “Me oleme koos kasvanud – ja ma ei mõtle kasvamist ainult muusikas. Me olemegi koos kasvanud, olnud koos ja truud sõpruses läbi nõmeda puberteedi, läbi isiklike valukogemuste, läbi viha, jonni ja kadeduse…ning selle juures olnud koos alati ka muusikas. See on mingi sümbioos ja sugulus, mille tõttu me jääme igavesti vendadeks, olenemata sellest, kui paju me veedame koos aega või kui hõivatud keegi ka ei oleks. On rõõm, et meiega liitub suurepärane muusik ja trummar, Jussi Lehtonen, kes oma intelligentsi ja musikaalsusega seob kogu muusikalise mõttevahetuse kokku.”

Kvarteti kavas on natukene vana, energilist, emotsionaalset kuid ka uut, nö. puhtamakõlalist jazzmuusikat, mis on mõjutatud elu jooksul saadud muusikalistest kogemustest. Viiteid on jazzile, r’n’b’le, bluesile kui ka klassikalisele muusikale. Puhas muusika!

 

Kooseis:

Mairo Marjamaa – saksofon
Holger Marjamaa – klaver
Heikko Remmel – bass
Jussi Lehtonen – trummid

17:30
Kustikad – laulmise siiras rõõm!

Kustikad – laulmise siiras rõõm!

 

Kustikad on Gustav Adolfi Gümnaasiumi vokaalansambel. Tegemist on tänaseks päevaks 8. klassi segaansambliga, mille juhendajaks on Ly Tammerik. Juba esimest klassist peale harjutati mitmehäälset laulu, noorte innustus kandis aastatega vilja ning neljandal aastal tekkis neil võimalus osaleda vokaalansamblite konkursil. Esimene konkurss oli “Volüüm”, millel nüüdseks esinetud viiel korral ning igal aastal saadud esikolmikusse. Eelmisel aastal võitsid nad aga suisa Grand Prix, mis andis eneseusku ja rõõmu veelgi juurde. Samuti on Kustikad osa võtnud viiel aastal Alo Matiiseni konkursist, võites iga kord laureaadi tiitli.

Kustikad

 

 

Seadeid on ansamblile teinud algselt juhendaja Ly Tammerik, hiljem, kui ansambel juba 4- ja 5-häälselt laulma hakkas, aitas seadetega Siim Aimla. Põnev on tundunud noortele just see jazzi helikeel! Sõru jazzil astuvad lavale 11 kustikat koos oma armastatud juhendajaga. Repertuaaris on näiteks Liisi Koiksoni “Sinu hääl”, Ummamuudu “Kõnõtraat”, Mikrofonite “Imelik masin” ja mitmeid teisi tuntud palasid. Emotsionaalne esitus ja siiras rõõm laulmisest on Kustikate väljendusest näha ja kuulda!

 

Kooseis:

Sopran: Aliise Kadarik, Elis Kõrts, Sigrid Suppi
1. alt: Maria Säkki, Marta Põld, Anna Aurelia Kangur
2. alt: Margaret Oll ja Nora Reinsalu
Bass: Ron Jonathan Singson ja Markus Mattheus Maser

Juhendaja muusikaõpetaja Ly Tammerik

18:30
Voorand ja Mälgand – pööraselt tasakaalus duo.

Voorand ja Mälgand – pööraselt tasakaalus duo

 

Kadri Voorand on viimaste aastatega teinud meeletu spurdi Eesti jazzmuusikasse – teda jätkub kõikjale, nii omapärase dramaatilise sooloesinejana kui nõutud vokaalansambli Estonian Voices juhtfiguurina. Voorandi eripärane maneer ning artistlikkus, äärmusteni viidud dünaamika ning värviküllane häälekasutus on publikut nakatav ja lausa jahmatav. Energiast pakatav Voorand on välja andnud mitmeid heliplaate, nendest viimane, „Armupurjus“, tunnistati Eesti Muusikaauhindadel 2017. aasta jazzalbumiks, samuti pälvis Voorand aasta naisartisti tiitli.

© Jake Farra © Jake Farra

Koos bassist Mihkel Mälgandiga on lauljatar käinud läbi palju muusikat ning neid seob aastatepikkune sõprus. Väliselt erinevad natuurid – Voorand oma pöörasusega ning Mälgand stoilise rahuga – moodustavad nad võluvalt mitmekülgse duo, lisaks häälele ja bassile saab kuulda klaverihelisid ning elektroonikat, mida Voorand julgelt kasutab. Duo mängib põhiliselt originaalloomingut, andes ruumi vabale improvisatsioonile ning nende väljendus on meeletu muusikalise ja emotsionaalse diapasooniga. Lüürika pärineb nii Eesti luulest kui Voorandilt. Pöörane ja samas tasakaalus duo on andnud arvukalt kontserte nii Eestis kui ka välismaal, sealhulgas on hiljuti tuuritatud näiteks Hiinas, Ungaris, Itaalias, Inglismaal, Saksamaal, Soomes ja mujal.

Säraküünlana sädemeid pilduva Voorandi ning superbassist Mälgandi duo on uudistamist väärt!

 

Koosseis.

Kadri Voorand – vokaal, klaver, elektroonika
Mihkel Mälgand – bass

 

20:00
United Jazz Collective, rahvusvaheliselt ühendatud jõud.

United Jazz Collective, rahvusvaheliselt ühendatud jõud

 

United Jazz Collective esindab nelja erineva riigi jazzmuusikut. Ansambli üks säravamaid tähti, lätlsest saksofonist Deniss Pashkevitch, on tuttav ka Eesti jazzipublikule – ta on pikemat koostööd teinud Oleg Pissarenko, Villu Veskiga. Saksofonisti energia ning avar maailmavaade ning energia rikastab tema mängitud muusikat alati. Pianist Andrei Kondakov on tuntud ning kogenud jazzmuusik Venemaalt. Bassist Rickard Malmsten tuleb Rootsist ning ka temal on Eestiga tihedad seosed – lisaks tuuritamisele välismaal, korraldab ta suviti Võsu jazzi. Eesti trummar Tanel Ruben on mitmekülgne muusik, kes esinenud paljudes koosseisudes ning andnud välja ka omaloominguga heliplaate.

UJC Theatre

United Jazz Collective alustas tegevust 2015. aastal, kohtudes esimeses proovis Tallinnas, Philly Joe`s Jazzklubis. Proovid andsid innustust ühiseks musitseerimiseks ning ansambel on nüüdseks esinenud jazzfestivalidel ja klubikontsertidel Lätis, Rootsis, Eestis, Venemaal, Ukrainas, Hiinas ja Hong-Kongis. Ansambli muusikuid ühendab sarnane meloodiline ja rütmiline muusikakäsitlus. Kogu repertuaar on muusikute endi loodud ja annab võimaluse igal muusikul avada oma loomingulist potentsiaali. Kooslus andis oma esimese albumi, “United”, välja 2017. aasta lõpus. Plaadiesitluskontserdid toimusid Hiinas ja Hong-Kongis ning Rootsis. Nüüd on järg jõudnud Eestisse. Raadio Tallinn valis plaadi „United“ veebruarikuu plaadiks käesoleval 2018. aastal.

 

Koosseis:

Deniss Pashkevich-saksofonid
Rickard Malmsten-bass
Andrei Kondakov – klaver, klahvpillid
Tanel Ruben – trummid

 

21:30
Anna Kaneelina urbanistlik ebamaisus.

Anna Kaneelina urbanistlik ebamaisus

 

Anna Kaneelina on kui urbanistlik maag, kes ei karda jagada oma sisemaailma – võluvat oma haavatavuses ja ebamaises metsikuses. Olles oma debüütalbumi kirjutamiseks aastaid julgust ja ainest kogunud, võtab ta nüüd kokku ühe olulise etapi oma loometeest ning on valmis saanud täispika kauamängiva. Omanimelise debüütalbumi muusika sukeldub sügavale naise sisemaailma ning Anna looming toetub paljuski isiklikele kogemustele ja tõdemustele. Endale sobiva väljenduse on Anna leinud inglise keeles lauldes.

Lauljatari häält on kirjeldatud kui hüüdja häält kõrbes, milles peitub habras jõud ning tema muusika on salapärane ja kahtlemata kuulaja fantaasiat innustav ja ergutav. Erinevate emotsioonide kooslus muudab muusika ühtaegu verivärskeks, kuid samas küpseks. See on eeterlik pop toksiliste efektidega.

annakaneelina4

Anna Kaneelina muusika pakub sisekaemuslikku diskussiooni mineva, oleva ja tulevaga. Muusika helikeel võlub – see on mikstuur art popist, art rokist ja siin-seal eksperimentaalsetest kantrinootidest – see muusika võrgutab oma helikeele ja ürgnaiseliku aususega.

“Õrna gootikat ning kohati tungivamatki kummituslikkust õhkub eriti Anna laulust, nii sõnades kui võrratult vaheldusrikkas häälekasutuses.”  Nii haaravalt on lauljatari iseloomustanud raadiohääl Koit Raudsepp. Lauljatari on laval toetamas tema elukaaslane ja kitarrist Erki Pärnoja, kelle muusikaline maitse annab sellele kooslusele samuti oma tugevalt eripärase kõla.

Osaluse lisavad ka peene tunnetusega muusikud – Joel-Rasmus Remmel, Peedu Kass, Ahto Abner.

 

Kooseis:

Anna Kaneelina – vokaal
Erki Pärnoja – kitarrid, vokaal
Joel-Rasmus Remmel – klahvpillid
Peedu Kass – bass
Ahto Abner – trummid

 

23:00
Radar – mõõtes muusika püsivust ajas.

Radar – mõõtes muusika püsivust ajas

 

Ansambel Radar on vaieldamatult progeroki ja jazzfusioni lipulaev Eesti muusikas. Kooslus, mis tegutses aastatel 1977-1987, saavutas oma tippedu kaheksakümnendate esimeses pooles, kui Radar oli Jaak Joala saateansambel. Instrumentaalselt kõrge tasemega ning peene muusikalise maitsega ansambel oli eelkõige muusikute lemmik. Joala esituste paremik kuulub paljude arvates just Radariga koos oldud aega. Mitte just kõik bändid ei saa osaliseks täispikas mängufilmis, koos Joalaga, filmis “Teisikud” sai ansambel veelgi tuult tiibadesse ja nii jõuti laiema publikuni ning tuuritati mööda Nõukogude Liitu. Hiljem tegutses ansambel edasi veel instrumentaalansamblina. Pärast aastakümneid pausi on Radar andunud fännide meeleheaks aeg-ajalt taas kokku saanud.

Ka Sõrul võib neid taas kuulata. Mängitakse loomingut aastatest 1981-1984, tolleaegse koosseisuga. Varalahkunud andeka kitarristi Nevil Blumbergi asemel astub lavale Jorma Puusaag. Nostalgiat ja muusikalist elamust pakub väärtansambel, mis hoiab ajatuid väärtusi.

 

Koosseis:

Sergei Pedersen – klahvpillid
Paap Kõlar – trummid, löökpillid
Aare Põder –  klahvpillid
Raul Vaigla – basskitarr
Ain Varts – kitarr

SORU19_insta_L_radar_web

 

00:00
Sõru jazzi öödisko! Rahutute hingede ja jalgade rõõmuks!

Sõru jazzi öödisko! Rahutute hingede ja jalgade rõõmuks!

Kel kontsertide nautimisest ja Sõru jazzi intensiivsusest veel energiat hilistel õhtutundidel üle, võib jääda Sõru paadikuuri tantsima ning seltskonda nautima! 4 muusikaarmastajast sõpra, kes moodustavad mitteformaalse ühenduse nimega “Diskokoer”, keerutavad vinüüle ning mängivad teile oma lemmikmuusikat 70ndate diskost tänapäevasema muusikani. Kindlasti kuuleb ka head eesti muusikat. Lood, milleta nad enda sõnul iial hakkama ei saa on näiteks: Michael Jacksoni “Don’t stop till You get enough”, Earth Wind & Fire “September” või “Let’s groove”Pointer Sisters’i “Jump”, Kool and the Gang’i “Celebration”, uuemast muusikast Justin Timberlake “Can’t stop the feeling”, Bruno Mars & Mark Ronson “Uptown Funk”, Coldplay “Adventure of the Lifetime”. Nakatav muusika, mis paneb teid unustama argimured ning võimendama rõõmu argirõõmudest! Tantsige, nagu poleks homset!

diskokoer

00:15
RMK elamusmatk “Helid öös” kutsub kuulama loodust ja iseennast.

RMK elamusmatk “Helid öös” kutsub kuulama loodust ja iseennast

 

Kel Sõrul jazzihelidest küllalt ei saa või vajab meel puhastamist loodushelidega, et jazzihelisid veel ergumalt kuulata, neile on maiuspalana pakkuda ka öine matk 16. juunil, algusega 00.45 Tihu Matkarajal. RMK kutsub teid osa saama südaöisest kontsertmatkast, millest tubli osa sisustab loodus ise.

Metsade keskel peituva Tihu järve vabalava hämaruses mökitab taevasokk ja ketrab öösorr, puude ladvus sosistab tuul.

Roostiku varjus manitseb pardiema poegi, kusagil praksatab oks…

Matka alguses kuulatakse ööhääli ja saadakse veidi teadmisi aasta linnust – öösorrist.

Matka lõpetuseks juuakse kosutavat teed ning kaunist muusikat esitavad Sõru Jazzi muusikud.

Tihu_OR (2)

kuldking 132

Matka kestus on ligi 3 tundi, pikkus 2,5 km. Matk on eelregistreerimisega, info.ristna@rmk.ee või telefonil 676 7111. Võimalus on minna Tihu matkarajale oma autoga – raja algusesse, või siis Sõru paadikuuri juurest, 00.15 viib buss teid sinna ja toob ka tagasi. Tulge kuulama loodust ja iseennast! 

Buss väljub Sõru sadamast 00.15 ja matk algab Tihu matkarajal 00.45

Vaata lisa Loodusega koos kodulehelt.

Pühapäeval, 16. juunil Sõru sadama paadikuuris

14:00
Lahe lastekontsert: “Mine metsa!”

Lahe lastekontsert: “Mine metsa!”

 

Kooslus Mine metsa sündis armastusest eesti muusika ja lapsepõlvest tuttava Ott Arderi luuleraamatu “Mine metsa” vastu. Loksudes eesti levimuusika laineil, on tuuleks purjedes Ott Arderi laulusõnad. Sõrule ja Hiiumaale sobib Ott Arderi maailm suurepäraselt, sest oli ju Hiiumaa muheda luuletaja suvituspaik. Niisamuti on üllas idee uuelt koosluselt süstida lastesse metsaarmastust ning anda oma kavaga hea soovitus kõigile. Sest “Mine metsa!” on üks tore soovitus. Seda enam ajal, kui meie metsad järjest vähenevad.

SORU19_web_P_minemetsa_02

Muusika on Rein Rannapilt, ansamblitelt Apelsin, Ruja ja Operatsioon Õ. Kuna koosluses on kahele muusikule seltsiks ka kaks näitlejat, siis lisaks lauludele esitatakse Arderi luulet ka ilmekas sõnas. Kontserdiga avaldavad esinejad lootust, et eesti lastel oleks tulevikus metsa, kuhu minna. Sest metsas tulevad alati head mõtted ja häid mõtteid on vaja kõigil inimestel, nii suurtel kui väikestel. Kasvõi näiteks selleks, et mõelda välja, mida saaks teha iga inimene, et metsa hoida!

 

Koosseis:

Maria Annus – laul ja ukulele
Ele Sonn – laul ja klahvpill
Robert Annus – laul ja akordion
Arno Tamm – laul ja kitarr

 

15:00
Susanna Aleksandra & New Wind Jazz Orchestra – kõlab uhkelt!

Susanna Aleksandra & New Wind Jazz Orchestra – kõlab uhkelt!

 

New Wind Jazz Orchestra ühendab endas virtuoosse mängu, noorte ja teotahteliste meeste temperamendi ning professionaalsuse. Uus bigbänd on kokku kutsutud eesmärgiga edendada Eesti jazzorkestrite kultuuri, anda aktiivselt kontserte, teha koostööd eesti ja välismaa orkestrijuhtidega ning käia Eestit esindamas välismaistel bigbändidele mõeldud konkurssidel. Saksofonist Lauri Kadalipu eestvedamisel kokku saanud bigbänd armastab end proovile panna uute väljakutsete ning professionaalsust nõudva repertuaariga.

Susanna Aleksandra on eesti jazzlauljatar, laulusõnade kirjutaja ja helilooja. Muusika on Susannat saatnud varajasest east – muusikute perekonnas üles kasvades kostus kodus alatasa jazzi, toimusid nii ansambliproovid kui “jam-sessionid”. Oma jazzansambliga astus Susanna esmakordselt lavale 17-aastasena. Tänaseks on armastus muusika ja teiste kultuuride vastu viinud Susanna õpingutele Sibeliuse Akadeemiasse. 2015. aastal ilmus tema omaloominguline debüütalbum “Miracles”. Laiem tuntus saabus, kui Susanna osales suurprojektis “Muinaslugu sinilinnust”,  esitades uues kuues Aarne Oidi särava menuloo “Kaks kuukiirt”. Susanna Aleksandra haarab publikut oma temperamentse lavaoleku ja sooja tämbriga. Tema jaoks on muusikas tähtsaim lugude jutustamine ning energia, sünergia, mis tekib nii mängijate endi kui ka mängijate ja publiku vahel.

© Stina Kase © Stina Kase

© Taavi Luhamaa © Taavi Luhamaa

Kontserdil kõlab Susanna Aleksandra ning Lauri Kadalipu omalooming, sekka ka lemmikumad jazzstandardid, seatud bigbändi koosseisule nii esinejate endi kui ka kõrgelt hinnatud, maailmaklassi kuuluvate arranžeerijate poolt. Pidulikkust ja vunki!

 

Koosseis:

Susanna Aleksandra – vokaal
Aleksander Paal – saksofon
Mairo Marjamaa – saksofon
Martin Kuusk – saksofon
Lauri Kadalipp – saksofon
Keio Vutt – saksofon
Ingvar Leerimaa – tromboon
Sten Valdmaa – tromboon
Artur Kiik – tromboon
Johannes Kiik – tromboon
Märt Metsla – trompet
Allan Järve – trompet
Jason Hunter – trompet
Samuel Jalakas – trompet
Joel-Rasmus Remmel – klaver
Jaan Jaanson – kitarr
Mihkel Mälgand – bass
Karl-Juhan Laanesaar – trummid

facebook.com/newwindjazzorchestra/

susannaaleksandra.com

 

16:30
Petteri Hasa ja Raul Vaigla leiavad alati põhjuse tähistamiseks!

Petteri Hasa ja Raul Vaigla leiavad alati põhjuse tähistamiseks!

 

Eesti bassist Raul Vaigla ja soome trummar Petteri Hasa on erinevates muusikakollektiivides koos musitseerinud 20 aastat, tuntumatest kooslustest võiks nimetada Raivo Tafenau Band’i, Dagöt, Raul Ukareda Band’i. Raul Vaigla sõnul on nende koosmusitseerimisel tekkinud alati hea vastastikune tunnetus, sünergia, ning nad on Hasaga nende aastate jooksul koos söönud ära sada puuda soola ning rüübanud peale kosutavat õlut. Nii võibki öelda, et bassist ja trummar tähistavad oma 20-aastast koosmängujuubelit kahekesi ja samas publiku ees ehk teisisõnu – põhjuse tähistamiseks leiab alati, kui kõlamas on lahe muusika! Sõrul kujuneb see hunnitu rõõm kokku üheks trummi-bassihulluseks. Mängitakse jazzi-, rokiklassikat – Coltrane’ist Hendrixini. Sekka omaloomingut. Ja vabalangemist. See tähendab, improvisatsiooni. Arvestades Hasa ülevoolavat huumorisoont, saab kindlasti kogeda ka meeste lapselikku ülemeelikust, mida Hasa nakatab Vaiglale ja publikule. Trumm ja bass – mis muid pille siis veel muusikategemiseks vaja!?

 

Koosseis:

Raul Vaigla – bass
Petteri Hasa – trummid

18:00
Brian Melvin kutsub Hotel Americanasse!

Brian Melvin kutsub Hotel Americanasse!

 

San Franciscost pärit trummar, kes juba 17 aastat elab Eestis, on koostööd teinud jazzimaailma suurimate nimedega – Jaco Pastorius, John Scofield, Joe Henderson, Mike Stern. Alati energiast pakatav muusik võtab nüüd aga elu rahulikumalt ning musitseerib hea meelega koos Eesti suurepäraste jazzmuusikutega. Hotel Americana on koostööprojekt, mille Melvin kutsus kokku aasta tagasi, oma 60ndaks juubeliks. Tema kaaslasteks on kitarristid Mart Soo ja Ain Agan ning bassist Mihkel Mälgand. Ansambel mängib eht-ameerikalikku jazzi – Joni Mitchelli, Neil Young’i, Greateful Dead, Beach Boys, Pat Metheny, Bill Friselli palasid. Brian iseloomustab oma ansamblikaaslasi ning ansambli muusikat nii: “Mulle tõesti meeldib see kõla, mida kaks kitarristi, Ain ja Mart, koos tekitavad. Mihkel bassil suudab alati panna muusika hingama. Minu jaoks on õhk ja ruum muusikas väga olulised. Meie peamine idee on anda edasi ameerikalikke jazzimaastikke, mis kannavad eredaid värve jazzimaailma ajaloos ja olevikus. Värve, avarust, rohkelt dünaamikat ja omavahelist telepaatiat ning olete valmis tundma end koduselt Hotel Americanas!”

Killuke Ameerikat vaikses Sõru sadamas! Võiks öelda lausa, parafraseerides Hemingway’d, et vähemalt ühes Eesti sadamas leidub üks ameeriklane!

 

Koosseis:

Brian Melvin- trummid
Mart Soo – kitarr
Ain Agan – kitarr
Mihkel Mälgand – bass

© Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com © Rene Jakobson / renejakobson@hotmail.com

19:30
Hendrik Sal-Saller ja Raivo Tafenau – lähme sõidame!

Hendrik Sal-Saller ja Raivo Tafenau – lähme sõidame!

 

Pole vist olemas eestlast, kes ei teaks mõnda Hendrik Sal-Salleri ja tema bändi Smilers esitatud laulu. Rokimehe suitsune tämber ja isikupärane laulumaneer eristuvad selgesti ning see muusika võib meeldida rohkem või vähem, aga selge see, et tegemist on isiksusega Eesti muusikas. Sal-Salleril on aastakümneid lavastaaži, sadu endale ja teistele kirjutatud hittlugusid, kümneid muusikaauhindu, tuhandeid fänne, sadu tuhandeid tuuritamistel läbitud kilomeetreid. Tõeline Eesti rokilegend!

Arvate, et ühel rokkaril pole jazzfestivalile asja? Arvake uuesti! Sal-Saller on ennegi teinud koostööd jazzmuusikutega, suurejoonelisim projekt on kindlasti olnud koostöö Estonian Dream Big Bandiga, kui esitati Sal-Salleri tuntumaid palasid Raul Söödi ägedates seadetes.

Karismaatiline Raivo Tafenau on oma saksofoniga juba aastakümneid intrigeerinud, sobitanud kokku kümneid erinevaid  kooslusi, alates duodest,  lõpetades suurte big-bandi koosseisudega. Seekord lüüakse koos noorema põlvkonna jazzmuusikutega kaardid sassi ning uue ilme saavad nii rokiklassikasse kuuluvad palad kui ka Sal-Salleri sulest pärinevad aegumatud hitid. Lähme sõidame!

 

Koosseis:

Hendrik Sal-Saller – vokaal, kitarr
Erko Laurimaa – kitarr
Raivo Tafenau – saksofon
Joel Remmel – klahvpillid
Peedu Kass – bass
Kaspar Kalluste – trummid

_TAN5158
_TAN5261